Pobuda za sodelovanje je bila dana aprila 2022, sami izdelki pa so nato nastajali na delavnicah, ki so avgusta in septembra 2023 potekale v okviru Centra za socialno delo Posavje – enote Brežice. O podrobnostih sta na dogodku spregovorili Andreja Osredkar, pomočnica direktorice brežiške enote CSD, in Neja Martinčič Golob, strokovna sodelavka brežiške enote CSD. Poleg likovnega ustvarjanja so bile v tem času izvedene še mnoge druge dejavnosti, med njimi poslikava obraza, družabne igre in igre na prostem, z vključitvijo v katere so udeleženci kakovostno preživljali svoj prosti čas. Prostovoljka Monika Ferenčak je ob tem izpostavila pomen pomoči in srčnosti, ki naj gresta z roko v roki in nas vodita na poteh življenja.
Andreja Dvornik, bibliotekarka Knjižnice Brežice in povezovalka dogodka, se je v nadaljevanju navezala na glasbo in pesem, ki nas prav tako spremljata na mnogih poteh, zbranim pa podala vsebino pravljice Kako so nastale gosli. Pravljica je dvojezična, zapisana v romskem in slovenskem jeziku. Je ljudska in zato nima znanega avtorja, izšla pa je v zbirki Čebelica, ki letos praznuje okroglih 70 let. Majhni in malo večji udeleženci dogodka smo spoznali, da so gosli staro poimenovanje za violino – instrument, ki nam ga je predstavila Nina Špiler Škoda, učiteljica razrednega pouka v Osnovni šoli Brežice. Tretješolka Lorena je nato na violino zaigrala pesem Kuža pazi, Jernej in Tadej pa sta druženje zaokrožila s pesmijo v romskem jeziku.
Multikulturnost je vsekakor ena izmed tem našega vsakdana. Lahko nas bogati, nam širi obzorja in pomaga razumeti druge kulture, običaje in navade. Vpogled v slednje nam omogoča tudi literatura. Vabimo vas k izposoji tematskih knjižnih gradiv, do izteka leta 2023 pa še k ogledu pisane razstave izdelkov, ki vključuje trganke, lepljenke in pobarvanke. To lahko v odpiralnem času Knjižnice storite na strokovnem oddelku.
Mateja Kus, bibliotekarka