Avtorici razstave sta dr. Karmen Kenda-Jež in prof. dr. Vera Smole. Slednja je ob postavitvi razstave v Brežicah izpostavila, da je bil akademik prof. dr. Fran Ramovš velik jezikoslovec, organizator in vizionar, ki se ga je ob obletnicah nujno spomniti. Tak je bil tudi pišeški rojak Maks Pleteršnik, veliki slovenski slovaropisec in avtor Slovensko-nemškega slovarja v dveh delih (1894, 1895), čigar 100. obletnico smrti z več prireditvami zaznamujemo letos; začenši s to razstavo. Na bližnjem Mostecu pa se je rodil še en veliki slovenski jezikoslovec, akademik prof. dr. Jože Toporišič, urednik druge knjige Ramovševih zbranih del.
Razstava je bila v osnovi dvodelna: na plakatih in v vitrinah, na ogled pa je (bila) tudi delovna verzija dopolnjene Ramovševe bibliografije, ki jo je pripravila Anka Sollner Perdih. V brežiški knjižnici so vitrine z Ramovševimi glavnimi deli predstavljene le s fotografijami na zadnjih dveh plakatih.
Za naslovnim je na enajstih plakatih prikazan predvsem izbor gradiva iz njegove osebne zapuščine, ki jo hrani Biblioteka SAZU. Pregled in širši izbor iz tega zelo obsežnega gradiva je opravila dr. Karmen Kenda-Jež. Na plakatih je predstavljeno življenje in delo Frana Ramovša skozi različne dokumente in slike (na prvih sedmih kronološko, na zadnjih petih bolj vsebinsko). Avtorici sta z njimi Ramovša želeli prikazati v času in prostoru tudi za širšo javnost in mladino. Zato vsem skupaj velja povabilo k obisku knjižnice in ogledu zanimive razstave, ki bo postavljena vse tja do 16. marca 2023.
Na zadnji dan razstave pa ste vabljeni v Pišece, kjer bomo ob 10.15 v Kulturni dvorani pri OŠ Maksa Pleteršnika Pišece medgeneracijsko počastili zaslužnega rojaka s prireditvijo Slikovito izražanje (frazemi, pregovori, reki) v domačem govoru Maksa Pleteršnika.
Mateja Kus, bibliotekarka
S klikom na spodnji povezavi se lahko virtualno sprehodite po razstavi, priloženi DPF-dokument pa vam odstre njeno podrobnejšo vsebino.