Utrinki z dogodkov

Andreja Ninković o izzivih najstniškega obdobja

Utrinki z dogodkov

V četrtkovem popoldnevu, 19. oktobra 2023, smo v Dvorani Savice Zorko v Knjižnici Brežice gostili domačinko Andrejo Ninković, univerzitetno diplomirano socialno delavko, zakonsko in družinsko terapevtko ter šolsko svetovalno delavko.

Osrednja nit srečanja je bila misel, kako shajati z mladostnikom, teme, o katerih smo spregovorili pa: obdobje in bistvo mladostništva, mladostnikovi možgani, čustveno varni odnosi, tvegano vedenje in samopodoba.

Mladostništvo traja od 12. do 24. leta starosti, obdobje od 12. do 16. leta pa je še posebej nestabilno. Je čas mnogih izzivov in sprememb. Spremeni se način pomnjenja, razmišljanja, odločanja, osredotočanja, ustvarjanja vezi z drugimi. Četudi se mladostniki v tem času odmikajo od odraslih – svojih staršev oziroma skrbnikov, pa se stiki med njimi v tem obdobju v resnici izredno povečajo. Povezanost, eksperimentiranje, tveganje in želje po dogodivščinah sooblikujejo njihov vsakdan. Gostja je v povezavi s tem zbranim podala nekaj napotkov, kako zaobiti medgeneracijsko prerekanje in kaj je tisto, kar mladostniki v tem obdobju najbolj potrebujejo. Če želimo, da komunikacija ni prekinjena, morata mladostnik in odrasel človek, ki je nekoč bil mladostnik, prepoznati te pomembne spremembe v možganih.

V povezavi z raziskovanji delovanja mladostniških možganov strokovnjaki največ poudarkov namenjajo limbičnemu sistemu (amigdali) in prefrontalnemu korteksu. Zorenje možganov je tisto, ki oblikuje naša vedenja in obnašanja. Znano je, da se limbični sistem (amigdala) pri mladostnikih hitro in intenzivno vzdraži ter privede do nenadzorovanih čustev. Tudi zato jo poenostavljeno imenujejo »sedež čustev« in/ali »center za strah«. Prefrontalni korteks je odgovoren za kontrolo vedenja, načrtovanja in za številne izvršilne funkcije, kot sta osredotočanje in razmišljanje. Razvija se do 24. leta, zato svoje funkcije še ne opravlja. Namen razvoja možganov je razviti večjo integracijo v možganih.

Izjemno pomembno vlogo pri razvoju otrok in kasneje mladostnikov imajo čustveno varni odnosi, pri čemer je v ospredju vloga staršev oziroma skrbnikov. Ključnega pomena je vzdrževanje medsebojne komunikacije in ohranjanje povezanosti (biti slišan, razumljen, sprejet in viden), podpora, izkazano zanimanje (četudi gre za nam tuje stvari), postavljanje mej s spoštovanjem želja mladostnika. Treba je znati razmejiti vloge starš – odrasel – prijatelj – otrok, v vsakdan razvoja mladostnika pa vplesti prijateljstvo in ljubezen. Turbulentno obdobje je na ta način lahko tudi razigrano, čustveno polno, igrivo in z veliko dobrimi spremembami.

Tovrstna znanja in spoznanja so strnjena in zabeležena tudi v knjižnem gradivu, posamezna med njimi (Celostni razvoj otrokovih možganov, Vihar v glavi, Vzgoja brez drame, Nevrologija starševstva) je staršem oziroma udeležencem predavanja v branje priporočala tudi naša gostja. Prijazno vabljeni k njihovi izposoji in nadaljnji (upo)rabi.

Mateja Kus, bibliotekarka


Na fotografiji so udeleženci dogodka ob odprtju razstave izdelkov romskih otrok, ki je potekal v knjižnični dvorani.

V minulem tednu smo splošne knjižnice po Sloveniji obeležile svoj praznični teden. 20. novembra je naš skupni rojstni dan, praznovanje pa vselej poteka ves teden. Pogosto ga tudi malce podaljšamo, za…

Več
Na fotografiji je deklica z imenom Pika Nogavička, knjižna junakinja, med nastopom v Dvorani Savice Zorko v Knjižnici Brežice.

Če si moj prijatelj,
me kliči Pika Nogavička,
pike 'mam na nosku,
a nogavičke na nogah.

Več

November je mesec, ko splošne knjižnice po Sloveniji že tradicionalno obeležujemo svoj dan in teden. Letošnje praznovanje bo potekalo med 20. in vključno 25. dnem meseca, včerajšnji dogodek, 16.…

Več

Minulo torkovo dopoldne, 14. novembra 2023, je bilo v Dvorani Savice Zorko v Knjižnici Brežice v znamenju Srečanja Zaupam si, drugega v nizu aktualne sezone. Brezplačna srečanja bodo enkrat mesečno…

Več

Napoved pravljičnega popoldneva za torek, 8. novembra 2023, je v Knjižnico Brežice privabila bralce vseh generacij.

Več

Pred šestimi desetletji, na praznik Občine Brežice, 28. oktobra 1963, se je iz prostorov Prosvetnega doma, danes znanega kot Dom kulture Brežice, prvič oglasil Radio Brežice. V Knjižnici Brežice smo…

Več

»V začetku leta so lokalni jamarski entuziasti ustanovili Jamarski klub Brežice, ki mu predseduje Aleš Orešar. Sicer še maloštevilno članstvo zaenkrat vodijo dolgoletne jamarske izkušnje, mladostna…

Več

Smo v času prazničnega Brežiškega oktobra, ko svoje člane ter uporabnike sami in/ali v sodelovanju z drugimi nagovarjamo z raznolikimi vsebinami.

Več

V Knjižnici Brežice vsakodnevno k branju vabimo vse generacije. Branje za znanje in zabavo pa je (bilo) skupno vsem poletnim bralcem. Pod okriljem Mestne knjižnice Ljubljana sta v devetnajstih…

Več

Zavod za varstvo kulturne dediščine letos organizira že 33. Dneve evropske kulturne dediščine in 11. Teden kulturne dediščine tokrat pod sloganom »Redka in dragocena znanja, spretnosti in poklici«. V…

Več

Obrazi dediščine jugovzhodne Slovenije: Delo in projekti Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območne enote Novo mesto, v letih 2012–2022 je naslov gostujoče razstave, s katero bomo širšo…

Več

V četrtkovem popoldnevu, 7. septembra 2023, smo v Knjižnici Brežice začeli novo sezono prireditvenih dejavnosti za javnost. V Dvorani Savice Zorko in na strokovnem oddelku knjižnice smo gostili…

Več

V prvem tednu avgusta, ob svetovnem tednu dojenja, smo v Knjižnici Brežice člane in uporabnike oziroma obiskovalce knjižnice na mladinskem in strokovnem oddelku že tradicionalno nagovarjali s…

Več

Julij in avgust sta meseca, ko je Knjižnica Brežice odprta krajši čas kot sicer. Člane in uporabnike knjižnice pa tudi v tem obdobju nagovarjamo z raznolikimi vsebinami – tako spletnimi kot tudi…

Več

V četrtkovem dopoldnevu, 22. dne junija 2023, se je v prostorih Doma upokojencev Brežice odvil poseben dogodek. Obeležili smo 10. obletnico delovanja bralnega kluba Lastovke in Mlade lastovke.

Več

V minulem četrtkovem popoldnevu, 15. junija 2023, smo v Dvorani Savice Zorko v Knjižnici Brežice gostili delavnico izdelave rastlinskih terarijev. Slednja je potekala pod vodstvom Mihe Leitingerja,…

Več

Zgodovinsko domače branje je partnerski projekt Gimnazije Brežice in Knjižnice Brežice, ki se je v šolskem letu 2022/2023 izvajal kot obvezna izbirna vsebina. 

Več

V minulem petkovem dopoldnevu, 9. junija 2023, smo v e-učilnici Knjižnice Brežice gostili delavnico fraktalne risbe. Potekala je pod mentorstvom dr. Mihaele Kežman, učiteljice III. stopnje fraktalne…

Več

»Posebna punca je zgodba o življenju, preizkušnjah, ljubezni, odpuščanju, občutku nemoči in na drugi strani izjemni moči, ki jo lahko posameznik premore, če se za to odloči. Zgodba je iskren,…

Več